Kā stāda vīnogas

kā stāda vīnogasKad vīnkoka stādīšanas vieta ir izvēlēta, tālāk veic augsnes sagatavošanu. Ja dārza augsne ir smags, sablīvējies māls, vai jūrmalas smilts, augsni sagatavo 100cm dziļumā.

Augsni vīnogu stādīšanai vēlams sagatavot jau vairākus mēnešus iepriekš, lai augsne nosēžas. Ja tomēr augsni gatavo tieši pirms vīnogu stādīšanas, tad bedri vispirms rūpīgi pieblīvē ar sajaukto augsni un tikai pēc tam tajā izrok bedri vīnogu stādam. Kad vīnkoks ir iestādīts, to kārtīgi salej, lai augsne pieskalojas pie saknēm.
Vīnogai ir vajadzīga irdena, ar barības vielām bagāta un gaisa caurlaidīga augsne. To panāk sajaucot auglīgo augsnes virskārtu ar neitralizētu kūdru. Kūdras vietā labi ir izmantot satrūdējušus kūtsmēslus vai kompostu. Uz 10 l augsnes klāt pievieno 30 g kompleksos minerālmēslus Kemira Cropcare 10-10-20 vai Yara Mila (Hydrocomplex) 12-11-18.

Minētajiem minerālmēsliem ir sabalansēta N:P:K attiecība, tie satur visus augiem svarīgākos mikroelementus, un tā ir īpaši laba kombinācija kultūrauga sākotnējai attīstībai.

Šos minerālmēslus iesaku lietot pavasarī dārzā arī tādām kultūrām kā zemenēm, augļukokiem, ogukrūmiem, dekoratīvajām daudzgadīgajām kultūrām, kā arī strauji augošiem dārzeņiem – tomātiem, kartupeļiem, gurķiem u.c.

Kādai jābūt augsnes reakcijai

  • Vitis labrusca vīnkokiem, tādām vīnogu šķirnēm kā: Tērvetes Zilā, Supaga, Guna, R.P. Seedless, Einset Seedless, Somerset Seedless u.c., augsnes reakcija ir vajadzīga viegli skāba, tas ir  pH 5,2-5,8.
  • Savukārt Eiropas-Amūrasvīnkokiem augsnes reakcijai ir jābūt neitrālai – pH 6-7. Latvijas teritorijā augsnes reakcija svārstās no pH 5,5-6,5.

Augsnes reakciju nosaka kalcija karbonāts (Ca CO3). Jo augsnē ir mazāk kalcija karbonāta, jo skābāka ir augsne. Latvijas dažādos purvos tīrai kūdrai reakcija ir pH 2-4. Vitis labrusca vīnogām pie neitrālas pH reakcijas parādās hloroze. Hloroze ir fizioloģiska slimība, kuras rezultātā vīnkoka lapas sāk dzeltēt, bet dzīslas ir zaļā krāsā.
Pie paaugstināta kalcija karbonāta satura augsnē tiek traucēta dzelzs (Fe) uzņemšana. Labāk augsnes reakciju sagatavot pie zemākās pH robežas un, trūkstot kalcijam, to iedot ar minerālmēsliem – kalcija nitrātu, kas ir ļoti svarīgs ne tikai kā kalcija, bet arī slāpekļa saturošs barības elements.

Tātad, sākumā augam pamatmēslojumā slāpekli dod maz, jo slāpeklis stimulē auga virszemes daļu augšanu, bet vīnkokam pirmos gadus svarīgāk ir izveidot spēcīgu sakņu sistēmu, kam nepieciešams tieši fosfors un kālijs.

Kādā attālumā vienu no otras stāda vīnogas

Vīnkokus stāda 1,5m attālumā vienu no otras. Starp rindām ievēro 3m attālumu. Vīnogu stādīšanu sāk ar augsnes ielabošanu stādīšanas vietā. Augsni var ielabot visā stādīšanas rindā vai tikai stādīšanas vietā izrokot bedri 80cm diametrā un, atkarībā no augsnes sastāva, 80-100cm dziļumā.

Comments are closed.