Vīnogu Dārzs

Vīnogu audzēšana

 

vinogu stadi  Ekoloģiski tīras bezsēklu un lielogu vīnogas.

Kā mūs var atrast

 

 

Jūs esiet šeit: Vīnogu audzēšana --> Vīnogu audzēšana laukā 2011.g.

Vīnogu audzēšana laukā - 2011.gada rezultātu apkopojums

2011. gada sezona „Vīnogu Dārzā”

tērvetes zilā2010.-2011. gada ziema atkal bija ļoti auksta - temperatūra laukā pārsniedza -30°C atzīmi, kaut arī pieredzējām atkusni ziemas vidū. Atkušņa laikā „Vīnogu Dārzā” sniegs saplaka līdz minimumam un vietām pat bija redzami egļu zari, ar kuriem apsegti vīnkoki.

Vīnogu šķirne Tērvetes Zilā

Atkusnis, it sevišķi janvāra mēnesī, var kaitēt ziemojošiem augiem, jo tiem ir beidzies fizioloģiskais miera periods un ir iestājies nākamais posms – piespiedu miera periods. Šajā posmā vīnkoku aktīvu augšanu kavē tikai zema temperatūra. Ja temperatūra ilgstoši atkušņa laikā paaugstinās līdz +7°C +10°C, vīnkoks sāk pastiprināti sintezēt augšanas stimulatorus, palielinās vielmaiņas intensitāte un tā rezultātā vīnkokam strauji krītas pumpuru salcietība un ziemcietība kopumā. Un, ja decembrī vīnkoka salcietība bija -25°C, tad pēc šāda atkušņa janvārī vai februāra sākumā vīnkoks var neizturēt pat -10°C salu. Tātad, ir skaidrs, ka vīnkoki ziemas sākumā, sākoties salam, ir jāsedz.

elegant sverhrannijVīnkoku piesegšana tos pasargā ne tikai no aukstuma, bet iestājoties atkusnim, arī no pārmērīga siltuma.

Tā, piemēram, pazeminoties temperatūrai līdz -32°C, zem egļu zariem, agrotīkla, kā arī zem 25 cm sniega seguma temperatūra sasniedza tikai -4,9°C.

Savukārt temperatūrai īslaicīgi paaugstinoties līdz +5°C, zem seguma temteratūra ir +1°C.

Vīnogu šķirne Elegant Sverhraņņij

Līdz ar to, sākoties pavasarim, nekādu pārsteigumu nebija un visi vīnkoki pārziemoja labi. Ja 2010. gada pavasaris bija salīdzinoši vēss, tad 2011. gadā tas bija normas robežās un agrākajām vīnogu šķirnēm kā Dovga un Cīravas Agrā vīnogas bija ēdamas jau 1. augustā!!! Nopriecājos, ka šogad raža būs īpaši agri, taču ar augusta sākumu iestājās lietains un vēss laiks, kas arvien attālināja pārējo šķirņu vīnogu ienākšanos laiku.

Praktiski lielākai daļai vīnogu ienākšanās laiki sakrita vai bija ļoti tuvu iepriekšējā gada rezultātiem. Tā, augusta vidū ienācās Elegant Sverhraņņij ar skaistiem izlīdzinātiem un blīviem ķekariem, un Liepājas Dzintars. Ja citus gadus ogas atstāju pie koka līdz pat 2-3 nedēļām, tad šogad mitro laika apstākļu dēļ ogas stipri bojājās un bija jānovāc savlaicīgi.
kristallTas iespaidoja vīnogu degustāciju septembrī, jo agrās vīnogu šķirnes vairs nebija iespējams nogaršot.

Ungāru izcelsmes šķirne Kristall Latvijas apstākļos sevi pierādīja kā stabila un ražīga šķirne.

Lai arī ogas ir mazas (līdzīgas Liepājas Dzintaram) un paredzētas vīna ieguvei, degustācijās cilvēki to novērtēja arī kā galda vīnogu.

Vīnogu šķirne Kristall

Līdzīgi ir ar Latvijā jau pārbaudītu vīnogu šķirni Supaga. Supaga ir labruskas tipa vīnoga, tai ir izteikta ananāsu garša, jūtams recekļains mīkstums. Šo šķirni var audzēt ne tikai vīnam un kā galda ogas, bet ar to arī var apaudzēt lapenes.

kokl belij2011.gada augusta beigās sāka nogatavoties vairums vīnogu šķirņu. Sakarā ar lielo mitruma daudzumu ogu nogatavošanās fāzē, tās bija iespaidīgas izmēros.

Vienas no lielākajām „Vīnogu Dārza” ogām bija vīnogu šķirne Kokl Belij, kaut arī ķekari nebija lieli - ap 400gr.

Vīnogu šķirne Kokl Belij

Gandrīz tāda paša izmēra ogas bija arī vīnogu šķirnēm Flora, Arkadija, Novij Podarok Zaporožju, Denal.

novij podarok zaporožjuŠķirni Arkadija slikto dzinumu nobriešanas dēļ iesaku stādīt siltumnīcā, bet vīnkopjiem ar stāžu - mēģināt audzēt laukā. Raža šajā gadā bija iespaidīga un jau otro gadu stabila, no viena koka iegūti 5 ķekari - 5 kg!

Vīnogu šķirne Novij Podarok Zaporožju

Par Novij Podarok Zaporožju jāsaka, ka šī augstražīgā vīnogu šķirne nebeidz pārsteigt – ķekara svars 700-1000gr. Vīnkokam rit piektais gads, atstāti10 zari un 7 ķekari.

kismis zaporozskijPie jau sevi pierādījušām bezsēklu vīnogu šķirnēm, kā Kišmiš Zaporožskij, Reliance un Einset Seedless pievienojās Rusbol ar 800gr lieliem ķekariem, kā arī jaunums Somerset Seedless ar mazām sārtām bezsēklu odziņām un patīkamu meža zemeņu garšu, bīviem 150-200gr smagiem ķekariem.

Vīnogu šķirne Kišmiš Zaporožskij

Somerset Seedless vīnogu šķirne savas ziemcietības dēļ ļoti izplatīta ir Igaunijā.

Nevar nepieminēt arī vīnogu šķirni Viktorija, kuras aveņu sarkanās ogas ir vienas no garšīgākajām. Šķirnei ir ļoti laba ziemcietība. somerset seedless

Šogad labu ražu deva arī vīnogu šķirnes Vostorg Ideaļnij un Novoje Stoļetije. Vostorg Ideaļnij šķirnei raksturīgas ļoti saldas ogas, lai gan izmēros nav īpaši lielas.

Vīnogu šķirne Somerset Seedless

Tā kā rudens bija īpaši garš, oktobrī paspēja nogatavoties tāda vēla vīnogu šķirne kā FVR-7-9, kuras ogas izmēri ir tādi kā plūmju šķirnei Skoroplodnaja. FVR-7-9 šķirnei ir laba dzinumu nobriešana un ziemcietība, šo īpašību dēļ ieteicama siltumnīcās, kur vīnkoku no 3.-4. audzēšanas gadu uz ziemu var nesegt. rusbol

Mazliet līdz gatavībai pietrūka vīnogu šķirnei Suručenskij Belij, kura ir Moldāvijas standarta šķirne ar 140 dienu veģetācijas periodu. Ķekaru svars un ogu izmēri ir līdzīgi Dovgai. Perspektīvas šīs šķirnes audzēšanai Latvijā es nesaredzu.

Vīnogu šķirne Rusbol

Izteikti slikti šovasar apputeksnējās vīnkoki, it sevišķi tām šķirnēm, kurām tādas problēmas varētu būt kā, piemēram, Timur un Denal, kā arī šķirnes ar funkcionāli sievišķiem ziediem - Liepājas Dzintars, Flora, PZA-8-11, Viktorija. Pie sliktas vīnkoku apputeksnēšanās ogas, kurām raksturīgi kauliņi mēdz būt bez tiem un ir mazāka izmēra. Iespējams,ka tas saistīts ar bargo ziemu (biteniekiem aizgāja bojā līdz pat 50% bišu saimju). Katrā ziņā no sievišķā zieda tipa vīnogu šķirnēm nevajadzētu atteikties, jo tās ir arī ļoti ražīgas šķirnes. Jāņem vērā tikai nosacījums, ka blakus jāstāda apputeksnētājšķirne.

Kopumā 2011.gadu varētu raksturot kā labu gadu vīnkokiem - samērā karsta vasara un vēls rudens nodrošināja labu vīnkoku zaru nobriešanu un sagatavošanos ziemai.

rišeljē

Vīnogu šķirne Rišeljē

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Par vīnogu slimībām

„Vīnogu Dārzā” īstā miltrasa parādījās tikai siltumnīcā vēlu septembrī, kad ogas jau bija novāktas. Migloju ar satrūdējušu kūtsmēslu novilkumu, sīkāk par slimības apkarošanu šeit. Laukā pirmās neīstās miltrasas pazīmes iezīmējās jūlija sākumā un tieši uz visiem labruskas tipa vīnkokiem, no jaunajām lielogu šķirnēm uz KarMaKod un uz bezsēklu vīnogas Korinka Russkaja. Pēdējā slimoja spēcīgi (4 balles) un tika iznīcināta kā nevērtīga ogu kvalitātes ziņā un slimībneizturīga. Neīsto miltrasu var apkarot ar 0,7-1% Bordo šķīdumu.

karmakod

Vīnogu šķirne Karmakod

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dārziSitemap|

Copyright ©2008 www.VinoguDarzs.lv   All rights reserved