Vīnogu Dārzs

Vīnogu audzēšana

 

vinogu stadi  Ekoloģiski tīras bezsēklu un lielogu vīnogas.

Kā mūs var atrast

 

 

Jūs esiet šeit: Vīnogu audzēšana --> Vīnkoka apgriešana

Vīnogu apgriešana

 

Kāpēc vajadzīga vīnkoka apgriešana

Vīnogu apgriešana nepieciešama, lai:
        · Vīnkokam izveidotu noteiktu formu
        · Normētu ražas un dzinumu noslodzi

Kad jāveic vīnkoka apgriešana

Vīnkoks jāapgriež rudenī pēc lapu nobiršanas. To var darīt arī visu ziemu, līdz pat pavasarim. Bet, veicot apgriešanu pavasarī, ir svarīgi ievērot, ka to jāpaspēj izdarīt pirms augā sākusies sulas cirkulācija.

 

Ja šķiet, ka nepratīsiet apgriezt, vai neesiet drošs, ka darāt to pareizi, uzticiet vīnogu apgriešanu speciālistam.
Aizbrauksim un apgriezīsim jūsu vīnkokus un arī citus augļkokus.
Zvaniet, rakstiet mums uz Vīnogu Dārzu.
Neatstājiet sevi bez nākamā gada ražas!

 

 

Vīnogu kopšana un apgriešana pirmajos četros audzēšanas gados

Apskatīsim vīnkoka veidošanu pirmajos četros audzēšanas gados. Piedāvājam pavisam trīs dažādus vīnogu apgriešanas variantus. Pirmais no šiem ir visoptimālākais variants Latvijas apstākļiem. Pirmais audzēšanas gads visos variantos ir viens!

Protams, katrā dārzā situācija var atšķirties, kāds pumpurs neplaukst, kāds dzinums nolūzt vai nenobriest. Nav jābaidās eksperimentēt. Apgriezīsiet pirmajā gadā, redzēsiet kā vīnkoks ataug, tad arī veidosies izpratne par vīnkoka turpmāku apgriešanu. Un, kad vīnkoks dāvās pirmos garšīgos, skaistos vīnogu ķekarus, no to audzēšanas vairs nespēsiet atteikties.

 

 

Vīnkoka apgriešana 1. gadā

Vīnkoka vainaga izveidošanai nepieciešami četri līdz pieci gadi.
Pirmajā audzēšanas gadā (zīm.) jāaudzē viens dzinums. Jāizlauž pazarītes pie centrālā dzinuma.

vīnogu apgriešana 1.gadsRudenī dzinums jāapgriež atstājot trīs, četrus pumpurus. Tiem ir jānokoksnējas (t.i. zari krāsojas brūnā krāsā), citādi zari nepārziemo un aiziet bojā. Iestājoties pastāvīgam salam vīnkoks ir jāieziemo.

Zīmējumā redzams vīnkoks pirms apgriešanas (no kreisās) un pēc apgriešanas, zaļā krāsā iekrāsoti jaunie dzinumi.

 

 

 

 

 

1. variants

Vīnkoka apgriešana 2. gadā

vīnogu apgriešanaOtrajā gadā mazliet slīpi katru uz savu pusi audzē divus dzinumus, jo tad rudenī būs vieglāk dzinumus noliekt horizontālā stāvoklī.

Jaunos dzinumus galotņo, kad tie sasniedz 1,2-1,5m garumu (t.i. 10-15 lapas). Pazares galotņo aiz otrās lapas. Rudenī apgriež atstājot 6-8 pumpurus.

 

 

 

 

 

 

Vīnkoka apgriešana 3. gadā

vīnogu apgriešanaVīnkokam ir izteikta augšanas polaritāte, tas nozīmē, ka visspēcīgāk plauks augstākais pumpurs krūmā.

Lai dzimumu augšanu līdzsvarotu, trešā gada pavasarī, pirms pumpuru plaukšanas, pagājušā gada dzinumus izvieto horizontāli.

Ar to panākam, ka jaunie dzinumi būs vienādi spēcīgi, tie nenoēnos viens otru, vīnogu ķekari būs saules apspīdēti, un mazāka iespēja augiem inficēties ar slimībām, kā arī pārredzami varam kontrolēt dzinumu un pazarīšu augšanu.

 

 

 

Kad vīnogas nozied, novērtējam auga spēcīgumu un ražas noslodzi. Vārgos, augšanā atpalikušos dzinumus izlauž, jo tie praktiski nenobriest, bet visu veģetācijas periodu patērē barības vielas.

Ja šķirnei raksturīgi ir 400 gr un lielāki vīnogu ķekari, tad uz viena dzinuma atstāj tikai vienu ķekaru. Mazo ogu un ķekaru vīnogu šķirnēm uz dzinuma atstāj līdz diviem ķekariem.
Svarīgi, ka uz pirmajiem diviem dzinumiem (tuvākajiem pie stumbra) ziedķekarus neatstājam. Dzinumiem ir spēcīgi jāaug un jāuzkrāj pietiekoši daudz barības vielas, lai nākamajā gadā dotu ražu. Tātad apgriežot vīnkoku atstājam tikai pirmos divus dzinumus uz katru pusi. Tuvākos nogriežam, atstājot trīs pumpurus (tie būs aizstājējzari), bet abus tālākos - uz astoņiem pumpuriem (augļzari).

 

Vīnkoka apgriešana 4. gadā

vīnogu apgriešana

Ceturtā gada pavasarī augļzari atkal tiek piestiprināti horizontāli. Uz nākamā gada aizstājējzariem un augļzariem ziedķekarus izkniebj.

 

 

 

 

 

vīnogu apgriešana

 

 

 

 

 

Tā izskatās apgriezts vīnkoks ceturtā gada rudenī.

 

 

 

 

 

2. variants

Vīnkoka apgriešana 2. gadā

vīnogu apgriešana 2.gads

 

Otrajā audzēšanas gadā atkal jāaudzē viens dzinums. Līdz rudenim tas var sasniegt 1,5 – 2m garumu un 10mm diametru. Rudenī apgriež to, atkarībā no izvēlētās vīnkoka formas, atstājot 6 – 15 pumpurus.

Zīmējumā redzams vīnkoks pirms apgriešanas (no kreisās) un pēc apgriešanas.

 

 

 

 

 

Vīnkoka kopšana un apgriešana 3. gadā

vīnkoka apgriešana 3.gadsTrešā gada pavasarī atļaujam plaukt augšējiem 3 – 6 pumpuriem. Tas ir atkarīgs no auga spēcīguma. Pārējie pumpuri regulāri ir jānolauž. Uz katriem diviem trim jaunajiem dzinumiem ar ziedķekariem vienu dzinumu atstāj bez ziedķekara. Vīnkokiem ar lieliem ķekariem uz katra zara atstāj tikai vienu ziedķekaru. Pārējie ziedķekari pēc ogu aizmešanās ir jāizgriež. Augšanas laikā regulāri visiem dzinumiem ir jāizlauž pazares, atstājot divas lapas. Rudenī viengadīgos dzinumus apgriež, atstājot uz katra zara trīs pumpurus. No tiem nākamajā, tas ir ceturtajā audzēšanas gadā, jāveido augļkopa.

Zīmējumā redzams vīnkoks pirms apgriešanas (no kreisās) un pēc apgriešanas.

 Vīnkoka apgriešana 4. gadā

vīnkoka aogriešana 4.gads

 

 

 

Uz katra pamatzara ļauj augt diviem dzinumiem, no kuriem viens būs augļzars, bet otrs - aizstājējzars. Vīnkoka forma ir izveidota.

Zīmējumā redzams vīnkoks pirms apgriešanas (no kreisās) un pēc apgriešanas.

 

 

 

 

3. variants

Vīnkoka apgriešana 2. gadā

vīnogu apgriešana 2.variants

 

Audzē divus dzinumus slīpi katru uz savu pusi. Rudenī apgriež atstājot 6 – 8 pumpurus. Vienu dzinumu audzē no vidus, kuru apgriež uz 2 – 3 pumpuriem.

Zīmējumā redzams vīnkoks pirms apgriešanas (no kreisās) un pēc apgriešanas.

 

 

 

 

 

 

Vīnkoka apgriešana 3. gadā

vīnogu apgriešana trešajā audzēšanas gadāPavasarī atļauj plaukt pa diviem augšējiem pumpuriem uz katra zara. Rudenī no katriem diviem augšējiem dzinumiem veido augļkopu, tas ir - apakšējo dzinumu apgriež uz trijiem pumpuriem, bet augšējo apgriež atstājot 3 – 8 pumpurus (atkarībā no šķirnes, par to jākonsultējas pie stādu pirkšanas). Savukārt no krūma vidus izaudzētos dzinumus apgriež uz 6 - 8 pumpuriem. No kuriem ceturtajā audzēšanas gadā veido augļkopas,- ļauj plaukt tikai augšējiem 2 – 3 pumpuriem, no kuriem augšējo dzinumu apgriež atstājot 4 – 8 pumpurus, bet apakšējo uz 3 pumpuriem.

 

 

 

 

Vīnkoka apgriešana 4. gadā

vīnkoka apgriešana 3.gads

 

Pēdējos šajos divos zīmējumos redzams vīnkoks 4.audzēšanas gada rudenī pirms apgriešanas un pēc apgriešanas (apakšā).

 

 

 

 

vīnogu apgriešana

 

 

 

 

 

 

 

 

kā jāapgriež vīnogasKontakti | Sitemap|

Copyright ©2008 www.VinoguDarzs.lv   All rights reserved